Драми без голови: «Жоакім» і «Вночі біля моря одна»

Фестиваль наближається до кінця. У передостанній день конкурсні покази складалися з комедії «Вночі біля моря одна» та історичної драми «Жоакім».

Драми без голови: «Жоакім» і «Вночі біля моря одна»

«Вночі біля моря одна»

Корейський режисер Хон Сан-су знімає кіно, яке рідко залишає глядачів байдужими. Хтось його дуже любить, а хтось точно так дуже люто ненавидить. Звичайно, є й ті, хто спить на його фільмах, що не дивно: його фільми свого роду південнокорейський мамблкор; суцільні розмови.

Герої фільмів Хон Сан-су, як правило, пов'язані з кіно. Тут і режисери і сценаристи та актори, але проблеми їм доводиться вирішувати зовсім не кіношні. По більшій частині, Хон Сан-су досліджує кохання і його вплив на життя людей. Ось і актрисі Юн-хі (Кім Мін-хі з драми «Служниця») застарів роман з одруженим чоловіком в Сеулі («Всі мужики козли!»), і вона тікає в Гамбург, до подруги Дзі-ян.

У незнайомій країні і в новому місті Юн-хі подобається. Вона любить місцеві ринки, обожнює сидіти в садах і зазначає, як щастить місцевим жителям, раз у них є такі чудові місця. Юн-хі хоче жити, як їй зручно, хочеться бути сильною і незалежною від чоловіків. Вона прямолінійна і говорить, що думає. Правда, Дзі-ян не дуже хоче жити з нею разом: провівши 10 років з не коханим чоловіком, вона тільки починає отримувати задоволення від самотності. Після вечері у німецької пари (в ролі чоловіка знявся кінокритик Марк Перансон, якого ми регулярно бачимо на фестивалях), Юн-хі, Дзі-ян і німці їдуть на берег. Там Юн-хі забирає якийсь чоловік.

Драми без голови: «Жоакім» і «Вночі біля моря одна»

Дія другої частини розвивається вже в невеликому південнокорейському містечку, де Юн-хі теж ховається, але тепер вже від бурхливого сеульського життя. Тут актриса зустрічається зі своїми старими знайомими, співає, багато курить, п'є, але ще більше говорить. Втратила голову від кохання, Юн-хі поступово приходить в себе.

Кілька абсолютно смішних діалогів підривали зал на прес-показі вранці, не даючи спати любителям ранкового сну. «Вночі біля моря одна», як і інші фільми режисера, або огорне вас своєю атмосферою і м'яким абсурдом, або ж змусить постійно думати, як би швидше це закінчилося.

Пікантність цій стрічці надає деяка автобіографічність. Декілька років тому пішли чутки про роман Хон Сан-су і Кім Мін-хі. Одружений режисер, від якого біжить героїня фільму, фігурує в картині і дуже схожий на самого Хон Сан-су. За деякими даними, режисер і актриса таємно одружилися, але перша дружина режисера все сподівається, що він повернеться до неї. «Вночі біля моря одна» спирається на реальність, мабуть, більше за всіх інших фільмів південнокорейського постановника.

До речі, назву взято з поеми Волта Вітмена, де фігурує рядок про безкрайню схожість. Тут би провести паралелі і глибше копнути, але фестивалі не дають такої розкоші: потрібно бігти на наступний фільм.

Ліричний відступ

Журнал Screen, де публікуються оцінки імпровізованого журі (як видно, у нього є російський кінокритик Антон Долін), вже не виходить, але таблиця є.

Драми без голови: «Жоакім» і «Вночі біля моря одна»

Впевнено лідирує фільм Акі Каурісмякі «По той бік надії». Враховуючи, скільки радості він викликав у Пола Верховена (голова міжнародного журі дуже бурхливо реагував на події, голосно сміючись), є надія, що в цьому році рішення журі фестивального співпаде з журі критичним.

«Жоакім»

 

Драми без голови: «Жоакім» і «Вночі біля моря одна»

 


Історична драма, знята ручною камерою, з несимпатичним протагоністом, швидше за все, сподобається тим, хто любить експерименти в кіно. Насправді ж дуже хочеться, щоб при спробі занурити у світ героїв режисери придумували якийсь інший хід, ніж тремтяче зображення. Просто якось дивно в 2017 році на фестивалі дивитися фільм, знятий ніби 20 років тому.

Жоакім Жозе да Сілва Шав'єр, він же Tiradentes, зустрічає глядача в перших кадрах фільму. На задньому плані церква, на вулиці ллє дощ, але йому це не важливо – від нього залишилася одна голова. «Мене засудили за непокору Марії I, королеви Португалії, - розповідає закадровий голос. – Я міг би повіситися в камері, але надав їм вбити мене. Вони мені відрубали голову, а потім четвертували тіло». Побачити все це не вийде, оскільки завдання фільму – показати вам, як звичайний солдат став революціонером.

Бразилія, XVIII століття. Жоакім служить на кордоні в Мінас-Жерайсе, лікує зуби солдатам і рабовласникам, ловить контрабандистів, забирає у них золото, і мріє про підвищення. Йому дуже хочеться стати лейтенантом. А ще йому хочеться звільнити рабиню – ефектну і ділову Чорнушку (в англійському перекладі її звуть Блекі, ну а потім з'ясується її справжнє ім'я – Зуа) і вирішити питання з вошами в голові. Якщо друга проблема вирішується шляхом стрижки, то з дівчиною просто так не вийде: продавати її навідріз відмовляються. Через деякий час Жоакім зважиться вирушити в небезпечну подорож, на пошуки нових золотих копалень. Він повернеться вже зовсім іншою людиною.

Драми без голови: «Жоакім» і «Вночі біля моря одна»

Режисер Марсело Гомес представив Жуакіна простою людиною, зі своїми слабкостями та потребами. Він зовсім не схожий на національного героя і мученика. Це історія трансформації антигероя в героя, але зрозуміти її досить непросто: перехід Жуакіна від героя негативного до позитивного займає більшу частину картини, і за цей час перейнятися до нього ніяк не виходить.

У п'ятницю, 17 лютого, в Берліні відбудеться прем'єра блокбастера «Логан» і пройдуть покази двох останніх конкурсних фільмів. Церемонія нагородження переможців призначена на 18 лютого і розпочнеться о 20:00 по Київі.

Розкажіть про новину у соціальних мережах
  • facebook
  • odnogrupniki
  • youtube
  • instagram
Вхід через вконтакті Вхід через фейсбук Вхід через гугл
Реєстрація